Financiranje kontinuiranega izobraževanja zdravnikov mora biti transparentno
Definiranje virov financiranja za izobraževanje zdravnikov je naloga zakonodajalca
Slovensko zdravniško društvo je vodilna stanovska organizacija, ki skrbi za stalno podiplomsko izobraževanje slovenskih zdravnikov in zobozdravnikov. Strokovno združenje in sekcije društva vsako leto organizirajo več kot dvesto domačih in mednarodnih strokovnih srečanj in s tem skrbijo za prenos znanja iz mednarodnega v slovenski prostor, za seznanjanje čim širšega kroga slovenskih medicinskih strokovnjakov z novostmi, s tem pa prispevajo k vzdrževanju visokega nivoja strokovne usposobljenosti zdravnikov. V Slovenskem zdravniškem društvu poudarjajo, da mora biti sponzoriranje izobraževanja zdravnikov in zobozdravnikov s strani farmacevtskih firm povsem transparentno, k temu pa bo pripomogel tudi prenovljen Pravilnik o financiranju stalnega izobraževanja in izpopolnjevanja članov SZD.
Prof. dr. Pavel Poredoš, dr. med., predstojnik Katedre za interno medicino MF UL poudarja: »Izvajanje podiplomskega izobraževanja je zahteven proces, ki je povezan z velikimi stroški, kar je ena od največjih ovir pri izvedbi kakovostnih programov izobraževanja. Zdravnike in zobozdravnike zavezuje Zakon o zdravniški službi, ki določa, da se nenehno dodatno izobražujejo, kar je tudi pogoj za obnovo licence za opravljanje zdravniškega poklica. Delodajalci, ki so v prvi vrsti odgovorni, da zagotovijo stalno podiplomsko izobraževanje, le-to omogočijo omejenemu številu zaposlenih oziroma prispevajo le slabo tretjino potrebnih sredstev za predpisan in nujno potreben obseg podiplomskega izobraževanja,« in dodaja: »Zato je izobraževanje zdravnikov in zobozdravnikov v veliki meri odvisno od sponzorjev, ki so v glavnem farmacevtske firme. Pri tem pa obstaja možnost konflikta interesov, kajti zdravniki so tisti, ki izbirajo in predpisujejo izdelke oziroma zdravila farmacevtskih firm. Tako zdravniki delujejo v stalni navezi s farmacevtskimi firmami. Pri tem pa je pomembno, da sponzoriranje izobraževanja ni vezano na nikakršne protiusluge sponzorjem oziroma farmacevtskim firmam. Rešitev predstavlja formiranje fonda na regijskem ali državnem nivoju, kjer se bodo zbirala sredstva, ki jih podeljujejo sponzorji.«
V Slovenskem zdravniškem društvu poudarjajo, da mora biti sponzoriranje izobraževanja zdravnikov in zobozdravnikov s strani farmacevtskih firm povsem transparentno. Sponzor lahko poravna osnovne stroške izobraževanja, kot so potni stroški in namestitev v hotelu srednje kategorije (do 4-ih zvezdic), dopustna pa ni organizacija sestankov v eksotičnih krajih in luksuznih hotelih. V ospredju mora biti strokovni del srečanja, medtem, ko mora biti družabni del skromen in ne sme presegati ene tretjine časa, ki je namenjen srečanju.
»V skladu z normativi in pravilniki, ki so že pred leti veljali v drugih evropskih državah, smo se zavzeli za to, da udeleženec izobraževanja, ki ga sponzorira farmacevtska firma ne sme biti v neposrednem stiku s sponzorjem, temveč se pridobljena sredstva zbirajo na posebnem računu, s katerim razpolaga predstojnik določene ustanove in izbere koristnika sredstev oziroma udeleženca določenega izobraževanja,« poudarja prim. Matija Cevc, dr. med. iz Kliničnega oddelka za žilne bolezni, UKC Ljubljana in dodaja: »Nedopusten je tudi dogovor med koristnikom sponzoriranih sredstev in sponzorjem o morebitnih protiuslugah. V skladu z omenjenimi stališči smo pripravili Pravilnik o organizaciji strokovnih srečanj in Pravilnik o izobraževanju s sponzorstvom farmacevtskih firm. Omenjena pravilnika smo dali v presojo tudi Protikorupcijski komisiji, ki je ugotovila, da sta Pravilnika ustrezna, ravnanje v skladu z določili omenjenih pravilnikov pa izključuje konflikt interesov. Od takrat v Slovenskem zdravniškem društvu izvajamo izobraževanje naših članov v skladu z omenjenimi normativi in pravilniki. Hkrati pa obsojamo vsakršne dogovore o morebitnih protiuslugah, ki naj bi jih koristniki sponzoriranih sredstev sklepali s sponzorji.«
V Splošni bolnišnici Celje sprejeli interne ukrepe za zmanjšanje koruptivnih tveganj
»V Splošni bolnišnici Celje smo v skladu z Zakonom o integriteti sprejeli interne ukrepe za zmanjšanje koruptivnih tveganj, marca 2014 pa sprejeli tudi Pravilnik o ustanovitvi, organizaciji in poslovanju donatorskega sklada za izobraževanje Splošne bolnišnice Celje. Njegov osnovni namen je združevanje finančnih sredstev za financiranje strokovnega izobraževanja vseh zaposlenih delavcev, deluje pa po načelu prostovoljnega finančnega prispevka. Operativno poslovanje sklada vodi Referat za izobraževanje, za sklepanje pogodb z donatorji pa je odgovorna Pravna služba. Predstojniki posameznih oddelkov pri pripravi letnega načrta oddelka opredelijo predvidena izobraževanja za tekoče leto. Seznam le-teh pa se posreduje skupaj s prošnjo za donacijska sredstva vsem našim dobaviteljem,« poudarja asist. mag. Franc Vindišar, dr. med., strokovni direktor Splošne bolnišnice Celje in dodaja: »V Splošni bolnišnici Celje letno za izobraževanje zdravnikov specialistov namenjamo iz lastnih sredstev okoli 340 evrov, kar predstavlja okoli tretjino predvidenih sredstev, ostalo pa zagotovimo v okviru omenjenega sklada. Skrbimo tudi za strokovni razvoj mladih zdravnikov, saj zagotavljamo dodatna sredstva tudi za specializante, za katere je sicer letno, za namen izobraževanja, predvidenih 449 evrov.«
Zakonodajalec mora definirati vire financiranja za kontinuirano izobraževanje zdravnikov
»Zdravniki smo prisiljeni zbirati “kreditne točke” za podaljševanje delovne licence. To od nas zahteva zakonodajalec, ni pa opredeljeno, iz katerega vira. Zdravniki smo se znašli v sivi coni nejasno definiranih virov financiranja kontinuiranega izobraževanja, pogosto osumljeni koruptivnih postopkov. Javni zavodi ustanavljajo sklade za izobraževanje, da bi ohranili transparentnost, pri tem pa niso vedno uspešni. Zdravniki smo obsojeni na podporo industrije, ki nas mora seznanjati z novostmi v razvoju novih metod diagnosticiranja in zdravljenja. Z novim pravilnikom pa bo Slovensko zdravniško društvo sledilo zahtevam zakonodajalca,« poudarja prof. dr. Radko Komadina,dr. med. iz Splošne bolnišnice Celje, predsednik Slovenskega zdravniškega društva in dodaja: »Zakonodajalec mora sedaj, ko se pripravlja prenovljena zakonodaja na področju zdravstva, obvezno predvideti tudi delež, ki bo namenjen obveznemu kontinuiranem izobraževanju zdravnikov.«